Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Miért fontos a magnézium a sporttáplálkozásban?

A magnézium egy létfontosságú ásványi anyag, mivel testünk minden sejtjében megtalálható, és számos élettani folyamat nékülözhetetlen eleme.

A magnézium funkciói:

  •  A csontok szilárd vázát alkotja (kalciummal együtt)

  • Segíti az anyagcserét

  • Támogatja az immunrendszert

  • Segíti a szívműködést

  • Fontos szerepe van a fehérjeszintézisben

  •  Elengedhetetlen a normál izomműködéshez - talán a sportolók körében ezen hatása a legismertebb -

  • Enyhíti az izomgörcsöt és csökkenti a görcsre való hajlamot

  •  Képes növelni a teljesítményt
     

Miért kell figyelni a magnéziumbevitelre?

A szervezet nem képes előállítani a magnéziumot, ezért különösen fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megfelelő mennyiség bevitelére.

A magnézium számos táplálékban fordul elő, nagyobb mennyiségben a gabonafélékben, a friss, nyers zöldségfélékben (paraj, hüvelyes zöldségek), a banánban, a kakaóbabban, a diófélékben és a magvakban, a tengeri és folyami halakban, a tejtermékekben, valamint a tojásban.

Normál esetben egy kiegyensúlyozott és jól összeállított étrenddel a magnézium egy jó része bejuttatható lenne a szervezetbe, de a mai táplálkozási szokások mellett a magnéziumbevitel általában nem elégséges. Így a megfelelő táplálkozás mellett ajánlott a magnéziumot más úton is pótolni.

Különösen fontos ez a sportolók esetén, hiszen az edzések és versenyek során a verejtékezéssel jelentős mennyiségű ásványi anyag távozik a szervezetből. Ezenkívül magas ásványi anyag igényt idéz elő a fokozott mértékű energiatermelés, a nagyobb izommunka és a regenerációs szakasz is.
 

Mennyi magnéziumot fogyasszunk?

A napi szükséglet 250 – 375 mg, de ez extrém mozgás esetén akár 500 mg is lehet.
A felmérések alapján azonban Magyarországon az átlagos magnéziumbevitel a 75%-a a szükségesnek.

Mit okoz a magnéziumhiány a sportolás során?

  • A kontrollálatlan izomösszehúzódások gyakran okoznak problémát az állóképességi sportokban és a csapasportokban, mivel jelentős teljesítménycsökkenéssel és fáradsággal járnak.

  • Magnézium hiányában felszaporodik a tejsav a szervezetben, így izomgörcsök és izomláz alakulhat ki, valamint edzés vagy verseny után a regeneráció is sokkal lassúbb.

  • Ezenfelül koncentrációcsökkenéssel is járhat, ingerlékenységgel és migrénnel.

  • Mivel a csontrendszer a szervezet legnagyobb magnéziumraktára, így ha a táplálkozással nem juttatjuk be a szervezet számára szükséges mennyiséget, akkor a hiány a csontrendszerből pótololódik, ami annak gyengüléséhez vezet.

  • Magnéziumhiány esetén szívritmuszavar és vérnyomás problémák is kialakulhatnak.
     

Hogyan fogyasszuk a magnéziumot kiegészítőként?

A versenyt megelőző 4-5 napban érdemes már kúraszerűen elkezdeni a magnéziumfeltöltést.

Erre a Sponser Magnesium 375 termékét ajánljuk, napi 1 adagot fogyasztva. 1 ampulla 375 mg magnéziumot tartalmaz, amely fedezi egy felnőtt szervezet napi szükségletét. Ezen felül  B2 vitaminnal (hozzájárul a kimerültség csökkentéséhez) dúsított. 
A hosszabb távú magnéziumpótláshoz pedig a Sponser Magnesium Plus-ot javasoljuk.

Az akut izomösszehúzódásban szenvedőknek kifejezetten ajánljuk a Sponser Muscle Relax termékét, amely képes meggátolni a kontrollálatlan izomösszehúzódásokat, használatával megelőzhető és azonnal kezelhető a hirtelen fellépő görcs.

Akik nemcsak a magnéziumot szeretnék pótolni, hanem az összes elektrolitot (kalcium, magnézium, nátrium, kálium, klorid), azoknak ajánljuk a Sponser Electrolytes pezsgőtablettát, mely feltölti a szervezetet a verejtékezéssel távozó 5 legfontosabb ásványi anyaggal.

Ha az ásványi anyagok pótlása mellett a túlsavasodással is küzdesz a Sponser Basic Minerals-ot neked fejlesztették ki. A Basic Minerals a lúgos ásványi anyagoknak köszönhetően segít a test sav-bázis egyensúlyának szabályozásában. Ezen felül a szervezet számára szükséges napi magnéziumszükséglet 98%-át tartalmazza.
              

Kapcsolódó cikkek: Hogyan kerüld el az izomgörcsöket?


Tartalomhoz tartozó címkék: Ásványi anyagok Magnézium