Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Koffein az úszáshoz

A koffein javítja az úszóteljesítményt

Tudományosan bizonyított tény, hogy a koffein döntő hatással lehet a sportteljesítményre és a motivációra az állóképességi sportokban. Nemrég az úszás területén is végeztek egy megfelelő vizsgálatot - a várt, ám lenyűgöző eredményekkel.

Diego Salgueiro Fortes de Souza kutatócsoportjának a Campinasi Állami Egyetemen végzett tanulmánya kimutatta, hogy a koffein növeli az úszási sebességet, csökkenti az észlelt megterhelést és csökkenti a laktátkoncentrációt intenzív intervallumos edzés során férfi versenyúszóknál.

Bevezetés
Az edzés előtti koffeinbevitelt gyakran vizsgálták már különböző sportágakban az állóképességi teljesítményt javító ergogén hatása miatt. Azonban kevés a helyszíni vizsgálat a koffein úszásedzésre gyakorolt ​​hatásával kapcsolatban, és eddig még nem végeztek olyan kutatást, amely a gyakorlatban, a hagyományos aerob úszásokból vett valós adatokat használta volna fel.

A vizsgálat célja 

Ennek a tanulmánynak a célja az volt, hogy megvizsgálja a koffein akut hatását az úszók átlagos úszási sebességére, a vér laktátkoncentrációjára és az úszók észlelt megterhelésének arányára egy hagyományos, nagy intenzitású, szakaszos aerob edzés során, nehéz tartomány intenzitással.

A vizsgálat módszere
A kettős vak vizsgálatban tíz úszó vagy koffeint kapszulát (6 mg testsúlykilogrammonként), vagy placebót kapott. Egy órával a bevitelt követően a férfi úszók 10 x 400 métert teljesítettek nagy intenzitással, 60 másodperces szünetekkel. Az úszók észlelt megterhelésének arányát és a vér laktátszintjét a teszt kezdete előtt, valamint az ötödik és a tizedik ismétlés után vizsgálták.

Eredmények
Mindazok az úszók, akik koffein kapszulát kaptak, nagyobb átlagsebességet értek el, mint a placebocsoport. Ráadásul a koffeint használó sportolók az ötödik ismétléstől kezdve kevesebb megerőltetést éreztek a placebocsoporthoz képest. Végül megállapították, hogy a koffeines csoportban az ötödik és a tizedik ismétlés után a laktátkoncentráció alacsonyabb volt, mint a placebocsoportban.


Összefoglalva, az eredmények egyértelműen megerősítik a koffein hatékonyságát a úszásban is.
A tanulmány ismét bizonyítja, hogy a koffein serkentő hatással bírhat a sportban azáltal, hogy meghosszabbítja az adrenalin aktiválódását, ami növeli az izmok összehúzódási képességét. A koffein az állóképességi sportoknál a megerőltetés és a fájdalom érzését is csökkentheti.


A SPONSER sportolóknak szánt koffeintartalmú termékei:
A Sponser számos koffeintartalmú termékkel rendelkezik, amelyek könnyen használhatók az úszás és más sportok során.

  • ACTIVATOR 200: praktikus 25 ml-es ampulla 200 mg koffeinnel.

  • POWER GUMS vegyes gyümölcs: 10 rágógumi egységenként 150 mg koffeinnel.

  • CAFFEIN CAPS: 50 mg koffein kapszulánként, vízzel bevehető.

  • LIQUID ENERGY PLUS: szénhidrát-energia gél 50 mg koffeinnel 70 g-os tubusonként vagy 25 mg koffeinnel 35 g-os tasakonként.

A legjobb hatás elérése érdekében a koffeint körülbelül 30-60 perccel a fizikai aktivitás előtt vedd be 3-6 mg/testsúlykilogramm adagban.


Felhasznált irodalom:

Salgueiro, D. et al. (2022)
: Caffeine improves swimming speed, decreases the rate of perceived exertion and lactate concentration during a high intensity intermittent aerobic training session for male swimmers, in: Science & Sports, 37 (8) 2022, S. 762-765.
Sport Supplement Factsheet Caffeine V6, by: Australian Institute of Sport.
Supplementguide Koffein V4, by: Swiss Sports Nutrition Society.

Kép:  Patrick B. Krämer

Tartalomhoz tartozó címkék: Koffein Teljesítményfokozók